Board of Directors & Circuit Visitors

The Florida-Georgia District is currently divided into five separate regions, which is represented below:

Board of Directors

Rev. Dr. Gregory S. Walton, President
Florida-Georgia District, LCMS
5850 TG Lee Blvd. #500
Orlando, FL  32822
gwalton@flgadistrict.org
 

Rev. Jay Winters, Secretary
University Lutheran Church
 
 
 
 

Renee Varga, Treasurer
Woodlands Lutheran Church

Rev. David Wesche, 1st VP
All Saints Lutheran Church

 

 

Mrs. Karen Cerny
Faith Lutheran Church and School

 
 
 
Mr. Gary Engel
King of Kings Lutheran Church

Rev. James Rockey, 2nd VP
Amazing Grace Lutheran Church

 

 

Mr. Donald Kaufman
St. John Lutheran Church

 

 

Ms. Lois Schaefer
Amazing Grace Lutheran Church

Rev. Charles Reich, 4th VP
Grace Lutheran Church and School

 

 

Ms. Becky Hartman
Hope Lutheran Church

 

 

Mrs. Sheryl DeWitt
Lutheran Church of the Redeemer

Rev. Jon Zehnder,  1st VP
St. Michael Lutheran Church

 

 

Mr. Daniel Najjar
Beautiful Savior Lutheran Church

 

 

Ms. Evita Gonzalez
Beautiful Savior Lutheran Church

Rev. Stephen Carretto, 3rd VP
St. Paul Lutheran Church

 

 

Mr. Stephen Bradshaw
Trinity Lutheran Church

 

 

Mr. Sam Ludington
Holy Cross Lutheran Church

Ms. Lois Ford
Faith Lutheran Church
 
 
 
 
Mr. Jesse Crosmer
Our Savior Lutheran Church
 
 
 
 
Ms. Tamie Worthington
St. Paul Lutheran Church
 

John List
St. Paul Lutheran Church

Circuit Visitors

Circuit 1 – NORTHEAST GEORGIA

The Rev. Gary Dehnke
Oak Road Lutheran Church
Lilburn, GA 30047

Circuit 2 – ATLANTA NORTH

The Rev. Jeffrey Jordan
Rivercliff Lutheran Church
Atlanta, GA 30350

Circuit 3 – ATLANTA SOUTH

Rev. Wilton Heyliger
Incarnate Word Lutheran Church
Stone Mountain, GA 30087

Circuit 4 – EAST CENTRAL GA

The Rev. John Lehenbauer
Christ Lutheran Church
Perry, GA 31069
 
 

Circuit 5 – TALLAHASSEE

The Rev. Frank Kinast
Messiah Lutheran Church
Valdosta, GA 31602

Circuit 6 – FIRST COAST

The Rev. Dana A. Brones
Bethlehem Lutheran Church
Jacksonville Beach FL 32250-3555

Circuit 7 – NORTH CENTRAL FLORIDA

The Rev. John Glover

First  Lutheran Church
Gainesville, FL 32603

Circuit 8 – SPACE COAST

The Rev. Bruce Alberts
Good Shepherd Lutheran Church
Titusville, FL  32796

Circuit 9 – ORLANDO EAST

9 green web
The Rev. Kenneth D. Green
Prince of Peace Lutheran Church
Orlando FL 32807

Circuit 10 – ORLANDO WEST

The Rev. Marc Kappel
Faith Lutheran Church
Eustis, FL 32726

Circuit 11 – WINTER HAVEN

The Rev. Dean Pfeffer
Hope Lutheran Church
Plant City, FL 33563

Circuit 13 – SUNCOAST

The Rev. Dr. David Brockhoff
Spring Hill, FL 34607-2507

Circuit 14 – ST. PETERSBURG

Rev. Paul Burtzlaff
Our Savior Lutheran Church
St. Petersburg, FL  33707

Circuit 15 – TAMPA

The Rev. Gilbert Kuehn
Messiah Lutheran Church
Tampa FL 33635

Circuit 16 – SARASOTA

The Rev. Rossetter Leavitt
Beautiful Savior Lutheran Church
Sarasota, FL 34243

Circuit 17 – SOUTHWEST

17 browing web
The Rev. Richard Browning
Hope Lutheran Church
Bonita Springs, FL 34135-7824

Circuit 12 – HEARTLAND

The Rev. Richard Norris
Trinity Lutheran Church
Lake Placid, FL

Circuit 18 – TREASURE COAST

The Rev. Mark Stillman
Faith Lutheran Church
North Palm Beach, FL

Circuit 19 – SOUTH PALM BEACH

The Rev. Jacob Roedsens
Our Savior Lutheran Church
Lake Worth , FL

Circuit 20 – GOLD COAST

The Rev. Scott Henze

St. Paul Lutheran Church
Weston, FL

Circuit 21 – MONROE-MIAMI-DADE

The Rev. Tony Mandile
Martin Luther Chapel
Marathon, FL

District Charter Articles and Bylaws